Blog

Segítünk eligazodni az egészség összetett világában: izgalmas cikkek és videók szakértőink közreműködésével.

Lisztérzékenység

A lisztérzékenység (más néven cöliákia, glutén intolerancia, gluténszenzitív enteropátia vagy nem trópusi sprue) elsősorban a vékonybelet érintő autoimmun betegség. Az érzékenységet okozó anyag, a glutén nem kizárólag a búzalisztben fordul elő. Továbbá a kórkép nem tévesztendő össze a búzával szembeni allergiával, mely a búzafehérjékre adott akut reakció, és súlyos esetben anafilaxiához vezethet. Dr. Harasta Edit, a Dr. Rose Magánkóház gasztroenterológusa foglalja össze a tudnivalókat.

Laktózérzékenység, laktózintolerancia

A laktózérzékenység vagy laktózintolerancia a laktóz, egy a tejben és bizonyos tejtermékekben megtalálható diszharid lebontásának a képtelensége, melynek oka a lebontáshoz szükséges laktáz enzim hiánya vagy alacsony szintje. Becslések szerint világszerte a felnőtt népesség 75%-a nem képes teljes egészében lebontani a tejcukrot. Ez az arány Észak-Európában 5, míg Dél-Európában 71%, de egyes ázsiai és afrikai országokban akár 90% is lehet. Dr. Harasta Edit, a Dr. Rose Magánkóház gasztroenterológusa foglalja össze a tudnivalókat.

A pitvarfibrilláció tünetei, okai és kezelési lehetőségei

A szívritmuszavarok egyik leggyakoribb formája a pitvarfibrilláció. Ez az állapot nemcsak kényelmetlenséget, panaszokat okozhat a mindennapi életben, hanem jelentősen növeli a stroke és más szívproblémák kockázatát is. Bár a pitvarfibrilláció súlyos állapot is lehet, megfelelő odafigyeléssel és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.

Időskori táplálkozás – cél a krónikus betegségek megelőzése

Az egészségtudatos étrendnek fontos szerepe van a krónikus betegségek megelőzésében és kezelésében. Az időskori táplálkozás alapja a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrend, amely segít a betegségek megelőzésében és a mentális, fizikai frissesség megőrzésében. A MIND étrend különösen ajánlott, mert támogatja az agy egészségét és csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát. A témával kapcsolatban Dobák Zitát a Dr. Rose Magánkórház dietetikusát kérdeztük.

Életmódorvoslás

Az életmódunkkal összefüggő krónikus betegségekkel kapcsolatban kérdeztük Dr. Beta Borbálát, a Dr. Rose Magánkórház foglalkozás-egészségügyi szakorvosát, aki az IBLM (International Board of Lifestyle Medicine) életmódorvostan szakképesítésével is rendelkezik. Az életmódorvostan az orvostudomány modern életmódból fakadó megbetegedések megelőzésével és kezelésével foglalkozó viszonylag új, interdiszciplináris szakterülete, mely új szemléletmódot kíván orvostól és páciensétől egyaránt.

Kombinált mellplasztika a tökéletes formáért

A modern plasztikai sebészet számos lehetőséget kínál azoknak a nőknek, akik elégedetlenek mellük méretével vagy formájával. A mellnagyobbítás és a mellfelvarrás külön-külön is népszerű beavatkozások, azonban egyre többen választják ezek kombinációját, hiszen a kombinált mellplasztika a megereszkedett mellek korrekciójára és a volumen növelésére egyszerre nyújt megoldást.

A demencia korral jár?

Az életkor előrehaladtával sokan tapasztalhatják, hogy idősebb szeretteik feledékennyé válnak, vagy nehezen találják a megfelelő szavakat. De vajon mikor van okunk aggodalomra? Dr. Ilniczky Sándor, a Dr. Rose Magánkórház neurológus szakorvosa szerint nem szabad figyelmen kívül hagyni ezeket a jeleket. „Amennyiben egy idős ember feledékenységre, gondolkodási nehézségekre panaszkodik, azt nem lehet azzal elintézni, hogy ez betudható az életkorának” – hangsúlyozza a neurológus. Ez az egyik ok, amiért a Dr. Rose Magánkórház kifejlesztette a Demencia Prevenciós Programot.

Karácsonyi tippek a dietetikustól

Mindenki számára ismerős lehet az ünnepek utáni érzés, hogy megint túlzásba vitte a karácsonyi és szilveszteri finomságok élvezetét. Az is gyakran előfordul, hogy az év végén megfeledkezünk egészséges szokásainkról, kevesebbet mozgunk, gyakrabban fogyasztunk alkoholt. A karácsony közeledtével a Dr. Rose Magánkórház dietetikusa, Dobák Zita foglalja össze az ünnepi étkezéssel kapcsolatos tanácsait.

Előzzük meg az őszi-téli időszakban előforduló légúti fertőző betegségeket

Hamarosan beköszönt a tél, és ezzel együtt a légúti vírusfertőzések és bakteriális társfertőzések időszaka, így nem árt az óvatosság. A légúti fertőzések időszakában tartsunk távolságot a tüneteket mutató emberektől. Betegen ne menjünk közösségbe. Lehetőleg kerüljük a zsúfolt helyeket és ügyeljünk a higiéniára, mely magába foglalja a rendszeres kézmosást, felületek fertőtlenítését. Ha pedig krónikus betegségünk van, érdemes rendszeres orvosi konzultációra járni.